6 grudnia 2015

Taxus baccata 'Fastigiata Robusta'

Podziel się!
 
Cis pospolity jest gatunkiem rodzimym, naturalnie występującym na terenie kraju. W uprawie nie jest tak popularny, jak cis pośredni, ale wśród jego odmian kilka zasługuję na zwrócenie większej uwagi.
 
Cis pospolity ‘Fastigiata Robusta’ jest wielopędowym krzewem o wąskim, kolumnowym pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu,. Roślina przypomina odmianę ‘Fastigiata’ ale jest od niej nieco węższa, ma dłuższe igły i bardziej nieregularną powierzchnię korony. Rocznie przyrasta o około 15 cm osiągając po 10 latach 1,5-2 m wysokości i 0,4 m szerokości. Wszystkie pędy są wzniesione, wyprostowane, sztywne, ułożone wobec siebie blisko i równolegle. Młode gałązki pokrywa oliwkowa kora. Ciemnozielone, błyszczące igły mają do 3-4 cm długości i do 3 mm szerokości, są ułożone niemal prostopadle w stosunku do pędów, okalając je równomiernie. Jest to odmiana męska, nie zawiązuje nasion. Pochodzi ze Szwajcarii, gdzie została wyselekcjonowana przez Hermana Zulaufa przed 1940 rokiem.
 
Cis pospolity ‘Fastigiata Robusta’ dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i w miejscach nasłonecznionych, na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, wilgotnych, najlepiej głębokich, świeżych i wapiennych, nie znosi natomiast terenów podmokłych oraz okresowo zalewanych. Wykazuje dobra mrozoodporność, nieco wyższą niż odmiana ‘Fastigiata’. Podobnie jak inne cisy charakteryzuje się doskonałymi właściwościami regeneracyjnymi. Ze względu na regularny pokrój i powolne tempo wzrostu nie wymaga cięcia, ale gdy zajdzie taka potrzeba pędy można skracać. Jest to roślina długowieczna, rzadko atakowana przez szkodniki. Wyjątkiem jest misecznik. Szkodnik ten żeruje na pędach i liściach, ukrywa się pod małymi, brązowymi miseczkami. Miseczniki najskuteczniej zwalcza się w czerwcu, gdy wylęgają się młode larwy, stosując oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.
 
Cis pospolity ‘Fastigiata Robusta’ jest jedną z ładniejszych odmian kolumnowych polecanych do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, gdzie ze względu na brak miejsca nie można zastosować form silnie rosnących. Dobrze prezentuje się sadzony pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi, a także w formie szpalerów. Doskonale nadaje się do sadzenia w miejscach cienistych.